Demodikóza

Demodikóza je parazitární onemocnění mladých zvířat nebo zvířat se sníženou imunitou. Způsobuje ji přemnožení parazita Demodex canis nebo-li trudníka. Řada zkušených chovatelů již sama pozná na štěněti toto onemocnění podle typicky vypadané srsti kolem očí nebo jinde na hlavě. Toto je tzv. lokální forma a zdravé zvíře se s ní za pomoci imunostimulačních preparátů vypořádá samo.

Malé okrsky bez srsti (alopecie) se mohou šířit dále po těle na končetiny a trup. Potom hovoříme o generalizované formě demodikózy. Ta zasluhuje naši plnou pozornost a péči. Zvíře může ztratit téměř všechnu srst a druhotná bakteriální nebo plísňová infekce způsobit vážný zánět kůže.

Častěji se s touto nemocí setkáváme u krátkosrstých a brachycefalických plemen. K přenosu trudníka dochází v ranném věku při sání mléka z těla matky. Parazit přežívá v mazových žlázách a chlupových váčcích v kůži. Mezi 3. až 10. měsícem věku se může přemnožit a vzniká lokální forma demodikózy. Ta spontánně mizí do 18 měsíců věku. Avšak u 10 % z těchto psů vzniká generalizovaná forma.

U koček je toto onemocnění vzácné. Projevuje se alopeciemi, šupinatěním kolem očí a zánětem vnějšího zvukovodu především u FIV pozitivních koček.

Diagnóza vychází z nálezu parazita v seškrabu kůže pod mikroskopem nebo z typických klinických příznaků. Ne vždy se totiž parazit v seškrabu kůže nalezne. Vzniká tak falešně negativní nález.

Při terapii lokální formy záleží na tom, zda se již vyvinul zánět kůže s druhotnou infekcí. Podávají se celkově imunostimulační látky, vitamíny C a E, antiparazitika v podobě spot on, antibakteriální masti či bylinné přípravky a oleje. Generalizovaná forma se léčí několik týdnů až měsíců a vyžaduje silnější antiparazitika. Jinak platí stejný postup jako u lokální formy. Na fenách, u jejichž štěňat se vyvinula demodikóza, by se již nemělo chovat.