Homeopatická poradna č.2 – Podpora funkce jater a žlučových cest

U pacientů, kteří dlouhodobě užívají antibiotika, kortikoidy nebo jiné léky zatěžující játra, doporučujeme omezit krmení bohaté na tuky a podstoupit minimálně dvouměsíční očistnou kúru 

pomocí ostropestřce mariánského a fosfolipidů. Další možností je pak užívání homeopatik.

Názory na užívání současně kortikoidů a homeopatik jsou různé. Podle našich praktických zkušeností si však homeopatika najdou svoji cestu. Účinek může být pomalejší (tělo je současně neustále zatěžováno nežádoucími účinky kortikoidů), ale organismus se neustále snaží o obnovu rovnováhy a stav jaterní tkáně se minimálně nezhoršuje.

Zde je přehled nejčastěji využívaných homeopatik:

Chelidonium majus  (Vlaštovičník větší) se uplatní při zánětech jater se žloutenkou z důvodu stagnace žluči 5 CH 2x denně nebo při žlučových kamenech 15 CH 1x denně. Játra jsou zvětšená, břicho v oblasti jater bolestivé, stolice může mít žlutou barvu, objevuje se zvracení a dech páchne po výkalech.

Carduus marianus 5 CH před jídlem (Ostropestřec mariánský) podávejte při zvracení, ascitu – naplnění dutiny břišní výpotkem, jako drenážní lék jater a žlučovodů.

Taraxacum  5 CH (Pampeliška) se užívá při funkčních jaterních a žlučových poruchách.

Využívejte kombinace Chelidonium, Carduus a Taraxacum v nízkém ředění  5 CH před hlavním jídlem.

Phosphorus 15 CH (Bílý fosfor) zpočátku 2x denně samostatně. Účinkuje nejen u veselých přátelských zvířat, která jsou inteligentní a mohou mít strach ze samoty, ale i u všech ostatních, protože je to velký homeopatický lék zasahující téměř všechny orgány. Phosphorus má důležité uplatnění po infekcích, otravách, užívání léků, při stresu a stárnutí obecně. Má výrazný účinek i na srdeční nedostatečnost a ledvinné selhání. Je důležitým lékem při podpoře diabetických pacientů.

Nux vomica (Kulčiba dávivá) je výborným lékem pro detoxikaci po užívání antibiotik a kortikoidů. 9 CH krátkodobě 3x denně po ukončení léčby nebo 2 x denně při dlouhodobém užívání.

Lycopodium (Plavuň vidlačka) 9 CH se užívá při žlučníkových kamenech, plynatosti, stázi žluče, zvracení, bolestivosti břicha.