Kastrace kocoura

Nejčastějším důvodem pro kastraci kocoura žijícího v domácnosti je tzv. značkování pohlavně dospělých jedinců. U venku žijících kocourů se kastrací snažíme zabránit množení volně žijících koček.

Zákrok se provádí ve věku min. 8 měsíců. Zvíře je nutné uvést do celkové anestezie. Obvykle používáme anestezii injekční, intravenózní (anestetika jsou aplikována do žíly přes kanylu).

Na rozdíl od kastrace kočky se nejedná o břišní operaci. Řez je veden přímo nad varletem na kůži šourku. Varle se vypreparuje, podváže a odstraní. Rána se zasype antibiotickým pudrem

a nechá se hojit sekundárně (nešije se). Nakonec se do svalu aplikuje látka, která vyblokuje použitou anestezii, pacient se rychle budí. Dále jsou aplikovány léky na bolest působící 48 hodin.

Několik dní po operaci je potřeba držet zvíře v klidu a sledovat, zda se rána dobře hojí, neotéká nebo nehnisá.

Ve většině případů vše probíhá bez komplikací.

kastrace1 kastrace2 kastrace3 kastrace4

Cena zákroku se na naší klinice pohybuje kolem 800 Kč. Cena odpovídá kvalitě použité anestezie a materiálu. Námi používaná anestezie je šetrná a je možné ji vyblokovat, pacienta majitelům vracíme již probuzeného. Na podvazy používáme kvalitní, minimálně dráždivý šicí materiál.

MVDr. Jana Košková