Očkování vs. stanovení hladiny protilátek

V současné době jsou psi běžně očkovaní  proti sedmi infekčním nemocem. Jedná se o vzteklinu, psinku, infekční hepatitidu, infekční laryngotracheitidu, parvovirózu, parainfluenzu a leptospirózu. Jsou to infekce, které vedou / mohou vést ke smrti zvířete.

Z tohoto důvodu byly proti nim vyvinuty vakcíny, díky kterým získá zvíře potřebné protilátky, aby se mohlo těmto nemocem bránit.

U většiny vakcín výrobce garantuje dostatečnou hladinu protilátek po dobu jednoho roku. Po této době jejich množství klesá, proto je potřeba zvíře přeočkovat, aby se správná hladina protilátek obnovila. Existují však už i vakcíny, které garantují ochranu proti určitým nemocem po dobu 3 let.

Každý organismus reaguje na vakcinaci trochu jinak. Navzdory doporučení výrobce vakcíny, nemusí být každé zvíře po roce přeočkováno, pokud má dostatečnou hladinu protilátek. Ta se dá stanovit vyšetřením krve pomocí jednoduchého testu.

13-ti letý krysařík Bob protilatky2 protilatky3

Jsme schopni stanovit protilátky proti infekční hepatitidě/laryngotracheitidě, parvoviróze a psince.  Pokud je jejich hladina dostatečná, nemusíme zvíře proti těmto nemocem očkovat, tedy nemusíme zbytečně jeho organismus zatěžovat. Stanovení hladiny je vhodné zejména u alergických psů a starých psů.

Očkování proti vzteklině je ze zákona povinné, ani stanovením protilátek se mu nelze vyhnout. Ale právě v případě této nemoci je možné použít vakcínu působící na 3 roky  a tím organismus zvířete zatěžovat co nejméně. 

Stanovení hladiny protilátek Vám nově nabízíme i na naší klinice. Vyšetření trvá  30 minut.

Cena se pohybuje kolem 560 Kč (včetně odběru krve).

POZOR! Na toto vyšetření je nutné se objednat.

MVDr. Jana Košková