Hot spot – pyotraumatická dermatitida

Hot spot nebo-li pyotraumatická dermatitida je rychle se vyvíjející kožní zánět, se kterým se setkáváme velmi často v létě a na podzim. Vzniká jako komplikace např. po bleším kousnutí, pokousání jiným psem nebo při zánětech zvukovodu.

V teplém a vlhkém počasí jsou ideální podmínky pro rychlé pomnožení bakterií a kvasinek. Během velmi krátké doby začne poraněné místo hnisat, mokvat a svědit. Pes si nenechá na zanícenou kůži sáhnout a ošetření je pro něj velmi bolestivé.

Majitel může před návštěvou veterináře dané místo ostříhat, ošetřit dezinfekcí a popř. aplikovat antibiotickou mast. Je vhodné zabránit psovi v dalším lízání či škrábání. Obvykle je potřeba, aby pacient po dobu léčby nosil ochranný límec.

Při léčbě používáme antiseptické a antibakteriální šampony, krém s obsahem antibiotik a kortikoidů. U pokročilých zánětů podáváme celková antibiotika a léky proti bolesti.

V rámci prevence je potřeba zajistit ochranu zvířete proti vnějším parazitům (antiparazitární obojek, spot on), kontrolovat uši, konkrétně zevní zvukovod (přítomnost většího množství ušního mazu, zápach), pravidelně česat a čistit srst (zejména u dlouhosrstých plemen s hustou podsadou), jakékoliv drobné poranění ošetřit a pozorovat zájem psa o poraněné místo.